TR
Sanatçılar tarafından yürütülen ve onların keşif ve yaratma gibi temel ihtiyaçlarını önceleyen  Non.Sight, bir üretim ve sunum alanıdır.  Şehrin merkezinde modern bir yapı olarak yerel ile evrenselin kesişimini simgeleyen İMÇ'de kurulmuş olan Non.Sight, zengin ve kültürel bir tarihe konumlanarak deneysel güncel sanat için erişilebilir bir sahne sunmak ister.
Non.Sight'ın programı yıl içinde belirli sayıda olmak üzere farklı sanatçılarla iş birliği içinde başlatılan ve düzenlenen sergileri içerir.
EN
Non.Sight is a space of production and presentation, run by artists and prioritizing their basic needs to explore and create. Non.Sight is located in İMÇ, a modern building in the center of the city that symbolizes the intersection of the local and the universal. Non.Sight wants to offer an accessible stage for experimental contemporary art by positioning itself in a rich cultural history.
Non.Sight's program includes a certain number of exhibitions throughout the year, initiated and organized in collaboration with different artists.

Back to Top